środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVCSkwierzyny na plot i bramę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na plot Winylowe na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o równych zarysach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet buduje się z kamieni wielorakiego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z fragmentów o nierównych zarysach, wypada je właściwie łączyć tzn. tak, by postać każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz